Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W procesie wywłaszczenia nie warto być biernym

28 grudnia 2023 | Raporty RZ | Joanna Nogala

PRAWA | Wywłaszczany może m.in. kwestionować wysokość odszkodowania i żądać jego waloryzacji.

radca prawny Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

Osoby wywłaszczane zwykle są przekonane, że nie mają na nic wpływu, a wysokość odszkodowania zależy od dobrej lub złej woli urzędników. Na wszelki wypadek zakładają, że lepiej się nie wychylać i poczekać, aż wszystko samo się ułoży. To wielki błąd! Cały proces wywłaszczenia i następującego po nim ustalenia odszkodowania może trwać nawet kilka lat. Aktywność i mądra obrona swojego interesu jest w tym procesie bardzo ważna – może przynieść wiele nieoczywistych korzyści.

Przed wydaniem decyzji

W wielu przypadkach aktywne działania można podjąć na długo przed tym, zanim wydana zostanie tzw. decyzja ZRID – gdy inwestycja jest dopiero planowana i nie nabrała ostatecznego kształtu. Potencjalny wywłaszczony nie ma wtedy jeszcze praw, które przysługują stronie. Może jednak wziąć aktywny udział w konsultacjach społecznych, które poprzedzają wydanie decyzji środowiskowej, a później decyzji ZRID. To także dobry moment na to, by np. zainicjować zawarcie ugody, co ułatwi ustalenie odszkodowania w chwili, gdy zostanie wydana właściwa decyzja.

Wpływ osób potencjalnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12759

Wydanie: 12759

Spis treści

Reklama

Zamów abonament